0
Doporučené Recenze

Recenze knihy s názvem Momentálně nedostupná

Momentálně nedostupná je román, který budete mít přečtený rychle, jde totiž o poměrně útlou a zároveň čtivou knížku. Pojďme se na ni podívat.

Anotace (čili oficiální popis děje od nakladatelství)

Když vám někdo, s kým se setkáte poprvé, řekne, že jste velmi fotogeničtí, není to kompliment. Sedmatřicetiletá Vittoria, která tuhle větu slýchá často, o tom už pár let ví své…
Vittoria si píše blog o hudbě, vydělává si úklidem a sní o tom, že se jednou bude psaním živit. Stačí ale jedna náhodná fotka na Instagramu a v její kariéře nastane naprosto nečekaný obrat: její účet sledují tisíce followerů. A než se stihne vzpamatovat z nebývalého zájmu, je z ní instagramový guru životního stylu, nebo spíš rychlého stravování. Znenadání zjišťuje, že promuje jídlo. Pouliční jídlo, mražené jídlo, nezdravé jídlo. Protože ze všeho nejlépe Vittoria vždycky uměla jíst. Snímky s pizzou nebo burgerem – úspěch zaručen! Do toho stejně náhle vstoupí nový, podivně intenzivní a nezávazný vztah s Giuseppem a lukrativní pracovní nabídka pro televizi – první skutečná práce. Jenže Vittoria má v sobě spoustu nevyřešených problémů, minimum sebedůvěry a hlavně: hlad. Jídlem zaplňuje prázdnotu, jídlem léčí bolest, která přichází z hloubi duše a kterou se snaží nevnímat. Jediný, komu se svěřuje, je terapeutka Mina. Po třech letech má sice Vittoria stále spousty followerů na síti, momentálně se ale snaží udělat něco se svým skutečným životem. Valentina Farinaccio vypráví ten nejaktuálnější možný příběh a dělá to nejmodernějším možným způsobem: současným jazykem s minimální interpunkcí a maximální autentičností dává slovo mladé ženě, která má v sobě spoustu nejistot a nenaplněné lásky a prožívá velký virtuální úspěch, aby zjistila, že opravdový život je jinde.

Můj názor na Momentálně nedostupná

Mě osobně se kniha Momentálně nedostupná líbila. Příběh je moderní a aktuální, a pro člověka, který ví, co znamenají výrazy jako scrollovat nebo dvě modré fajfky je tento příběh lépe pochopitelný než pro čtenáře, který podobné moderní výrazy nezná. To musím říct hned na začátku, abyste pak nebyli překvapeni. Momentálně nedostupná je psaná zajímavým stylem. Hlavní hrdinka Vittoria vypráví svůj příběh dietoložce Mině. Bez uvozovek. Chodí k ní, protože trpí neustávajícím pocitem hladu a přejídáním. Nízké sebevědomí a pocit prázdnoty se snaží neúspěšně zaplnit jídlem. Hledají spolu řešení Vittoriiných problémů, které sice sahají až do dětství, velkou část příběhu však zabírá posledních pár let, kdy se s Vittorií vyloženě zatočil svět. Z obyčejné holky, co píše blog o hudbě se stala známou influencerkou propagující jídlo a hodnotící hudební soutěž. Její problémy ale samozřejmě nezmizely s narůstající slávou, a když pak zase padla chudák na dno, rozhodla se své přejídání konečně začít řešit.

Věřím, že mnoho lidí si neumí poradit s rychle narůstající slávou, zvlášť, když jsou na to sami a nejsou psychicky odolní. Příběh mě zaujal a knihu jsem skutečně přečetla velice rychle, protože se dobře čte. Ovšem namísto, abych ji četla s tím, že přejídání je špatná cesta a měla bych se hlídat, snědla jsem ke knize skoro celý kelímek zmrzliny, a naprosto bez výčitek. 😀

O knize Momentálně nedostupná

Momentálně nedostupná napsala Valentina Farinaccio, do češtiny přeložila Simona Reseková. Kniha má 200 stran a měkké desky, vydalo ji nakladatelství Grada pod značkou Metafora, a já jim tímto za výtisk velice děkuji.

Také by se vám mohlo líbit...

2 Komentáře

Přidat komentář

Odebírejte newsletter a dostanete upozornění na každý nový článek 

Přihlášení bylo úspěšné.

Sdílet na Pinterestu