0
Doporučené Recenze

Alpami na kole II. – Alena Zárybnická

Hele, podívej se, co mám. To se nám bude hodit! Cpala jsem manželovi knihu pod nos. Alena Zárybnická… To je ta paní co hlásí na České televizi počasí, řekl manžel. Fakt? Divila jsem se. Až do té chvíle mi nedošlo, že vlastně to jméno znám.

Protože je paní Zárybnická na obálce na kole a navíc za cyklistickými brýlemi, vůbec mi to nedocvaklo.

Když jsem pak knížkou listovala a viděla autorku na kole, na běžkách, v zasněžených horách a kopcích, napadlo mě jako první Pááni, ta ženská je nezmar! Proto pořád vypadá tak dobře, ona je totiž vášnivý sportovec! Z paní Zárybnické čiší z energie a dobrodružná povaha. A celou knížkou nás provází svým přátelským povídáním plným důležitých a praktických informací.

Knihu jsem si pořídila, jak už tušíte, ne proto, kdo ji napsal, ale proto, že se týkala cyklo výprav po Alpách. Můj manžel jezdí na kole po Alpách každý rok s kamarády, ale párkrát jsme jeli i spolu a doufám, že si to brzy zopakujeme. Přesto, že můj manžel zbožňuje kopce a zatáčky, já si vychutnávám především méně náročné trasy, kdy se mohu kochat nádhernou alpskou přírodou a vnímat čerstvý vzduch, jak se mi dostává do plic a vlastně každé buňky těla. V každém případě oba oceníme tipy na trasy a vše, co nám knížka může nabídnout.

Jak knížka vypadá

Začetla jsem se s chutí. Knížka má tvrdé desky, což mi napovídá, že nám delší dobu vydrží nepoškozena a z vnitřní strany je přebal podlepený papírem, kde najdete něco jako obsah a mapu, a to jak z přední strany, tak i zadní. I uvnitř knihy najdete příjemný papír. Rozložení stránek je krásně přehledné a přesto je vám na první pohled jasné, že kniha obsahuje velké množství různorodých informací a barevných fotografií.

Můj dojem

Musím uznat, že paní Zárybnická je borec. Její informace jsou užitečné, ucelené, hezky podané. Její úvodní text odkazuje na Kerouaca a jeho vášeň pro cestování, kterou autorka nepochybně sdílí. Podle všeho si nejvíc vychutnává klid v přírodě, sport i následný odpočinek v obytném autě. A já jí to věřím! Důkazem je plno fotografií, na kterých na svém kole či běžkách míří k vytyčenému cíli, pokud tedy není možná cílem cesta samotná. Umím si představit, že tahle dáma řekne Dneska to vezmeme tudy! a nechá se vést cestou do neznáma. Začíná mi být čím dál sympatičtější.

Na stránkách knihy nám budou představeny trasy (37 tras!) a informace z oblasti Alp, tedy z Itálie, Německa, Francie, Švýcarska a Rakouska. Pokud se chcete zorientovat, v které zemi se na dané stránce s autorkou pohybujete, stačí se podívat na vlaječku či vlaječky v levém horním rohu. Na stránce najdete návrhy na trasu, důležité informace k trase a QR kód (který vede například do dané části v mapách). Kromě barevných fotografií s úchvatnými vrcholky hor a cestami najdete na stránkách také Fakta o trase, kde v jednoduché tabulce najdete délku trasy, převýšení, povrch, nejvyšší bod, čas na trase a obtížnost. Stoupání v různých částech trasy je hned vedle graficky znázorněno grafem.

Dále můžete na stránkách najít barevné boxy s extra informacemi, například Kam v okolí, Meteo, Cesta obytkou, Gurmánská specialita, Praktické informace či Mezi čtyřma očima, kde sdílí paní Zárybnická nějaké osobní postřehy a úvahy.

Musím jednoznačně říct, že se mi kniha líbí. Je přesně taková, jakou jsem si ji představovala. Mám chuť vzít kolo, manžela a vyzkoušet si některou z tras, ne-li všechny!

O knize

Autorkou knihy je Alena Zárybnická, meteoroložka, kterou jistě znáte z České televize. Kniha Alpami na kole II. má 240 stran, obálku zpracovala Gabriela Janovská a fotografie Denisa Kračmanová, Majka Odstrčilová, Majka Votavová, Markéta Hovorková, Radka Mikolášková, Martina Černá, Pavel Bouška a Stanislav Heczko. Knihu vydalo nakladatelství Euromedia v edici Universum a já jim tímto za knížku velice děkuji.

Také by se vám mohlo líbit...

Žádné komentáře

    Přidat komentář

    Odebírejte newsletter a dostanete upozornění na každý nový článek 

    Přihlášení bylo úspěšné.

    Sdílet na Pinterestu