0
Recepty

Recept na karamelovou omáčku

Zdravím milovníci sladkého! Mám pro vás snadný recept na karamelovou omáčku. Prý vydrží v lednici až týden, ale to jsme dosud neměli možnost vyzkoušet, do tří dnů je vždycky pryč!

Karamelovou omáčku můžete využít mnoha způsoby. Můžete s ní ozdobit zákusky a dorty, můžete s ní naplnit palačinku nebo jí můžete přidat třeba do banánového koktejlu. Můžete si jednoduše oloupat banán, na něj dát šlehačku a dozdobit karamelovou omáčkou. Karamel a banány jdou skvěle dohromady.

Co potřebujeme:

  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 250 g krupicového cukru

Tipy:

POZOR! Při manipulaci s horkým karamelem musíte být opravdu velice opatrní, může dojít k velkým popáleninám. Vybavte se chňapkami a zástěrou a pracujte s karamelem velmi opatrně. Vyžeňte z kuchyně všechny děti a zvířata, abyste se ujistili, že se nepopálí ani nikdo jiný.

K práci s karamelem se doporučuje silnostěnný hrnec. Já takový nemám a v mlékovaru se cukr ne a ne začít rozpouštět, proto jsem použila obyčejný hrnec. Fungoval dobře.

Veškerou teplou karamelovou omáčku na konci ihned lijte do připravených zavařovacích sklenic. Hrnec opláchněte velmi teplou až horkou  vodou. Kdyby všechen karamel nepustil, napusťte jej horkou vodou a nechte ho chvilku ve dřezu odmáčet.

Jak na to:

Na kuchyňskou linku si připravíme čisté zavařovací sklenice. Do hrnce na sporáku nasypeme cukr a za stálého, velmi pomalého míchání ho necháme zkaramelizovat na světle hnědou barvu. Postupně mícháme častěji a spíš tak jako třeme vařečkou karamelizující cukr po dnu hrnce. Dejte si přitom pozor, aby se cukr / karamel nepřipálil!

Když se cukr úplně rozpustí a nejsou v něm hrudky, sundáme hrnec ze zdroje tepla a vmícháme smetanu. Pak hrnec vrátíme na zdroj tepla.  POZOR! V tomto okamžiku začne směs pěnit a prskat a srazí se na hroudu. Žádný strach tato hrouda mícháním postupně povolí a rozpustí se na hladký krém (možná vám přijde příliš tekutý, ale zchladnutím ještě trochu zhoustne).

Směs nalijeme do připravených sklenic a necháme je na kuchyňské lince vychladnout. Teprve pak zašroubujeme ke sklenicím víčka a skleničky umístíme do lednice.

Fotopostup:

Také by se vám mohlo líbit...

Žádné komentáře

    Přidat komentář

    Sdílet na Pinterestu