Opium a Absint

Opium a Absint

16.11.2020 , Rubrika: Recenze
0

Hurá, konečně přináším další recenzi. Tak jaká je příjemně tlustá knížka se zajímavým názvem Opium a Absint?

Anotace

Sestra Tillie Pembrokeové je nalezena mrtvá a bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na krku naznačují, kudy z ní unikl život. Právě tou dobou, na konci 19. století, vyšel v Americe Stokerův Dracula, a tak se představivost mnoha lidí upřela k možnosti, že v New Yorku začal řádit upír.
Tillie je náruživá a zvídavá čtenářka, proto ji takové vysvětlení sestřiny smrti nemůže uspokojit. Nedá si pokoj, dokud záhadě nepřijde na kloub. V pátrání ji brzdí ošklivé zranění, které utrpěla při pádu z koně. Na zmírnění bolestí jí lékař předepíše laudanum, opiovou tinkturu, a někteří lidé z jejího okolí ji drogou až podezřele ochotně zásobují.
Do pátrání se snaží zapojit logiku a vědu, objevuje dokonce další oběti podivného vraha, jenže stále vyšší dávky opia jí zastírají mysl. I pro dívku spoléhající na vlastní rozum je tak stále těžší rozlišit, co je skutečné a co ne, a hlavně komu ze svých blízkých může věřit.

Můj názor

Kniha Opium a Absint má v první řadě velmi líbivou obálku. Líbí se mi i to, že je taková potemnělá, protože to perfektně odpovídá obsahu a vlastně vás to nenápadně naladí na takovou temnější atmosféru.

K příběhu mohu říci, že autorka Lydia Kangová píše pěkně, je vidět, že si vyhledala velké množství informací k této knize. Vykresluje konec devatenáctého století a život mladé dámy z bohaté rodiny, Tillie Pembrokeové velmi živě a ráda zachází do detailů, abyste si mohli dokonale vychutnat tajemný příběh. Ten se točí okolo záhadné smrti Tilliiny sestry Lucy. Zvláštní je, že je nalezena zcela bez krve a krev není ani na místě činu. Na krku má ale dvě malé ranky, jako stopy po upířích zubech. Shodou okolností v té době v New Yorku vychází kniha Dracula, což vede k zamyšlení, je-li vrahem člověk nebo dokonce upír. Další zvláštností je lahev od absintu, která se našla na místě činu.

Začátek knihy Opium a Absint se věnuje skutečnosti, že Tillie se zranila při pádu z koně a poranila si ruku. Začne tedy na doporučení lékaře brát opiové kapky (což byl v té době zřejmě běžný postup). Během téže doby se dozví, že Lucy záhadně zemřela. Tillie svou sistru velmi milovala, a tak se, k velké nelibosti (nebo bych spíše měla říct – proti vůli své rodiny) vydává po stopách a hledá vraha, ať je jím kdokoli. Příběh ozvláštňuje Tiliina počínající závislost na opiátech, které užívá původně kvůli zranění, ale odebírá se k nim i pro útěchu duše. Časem se to ale vyvíjí v závislost jako takovou, strach z návratu bolesti, jakékoli. Myslím, že autorka závislost moc hezky vystihla a dodala i jinak zajímavému detektivnímu příběhu ještě další rozměr. Musím říct, že se mi moc líbil konec. Pochopitelně vám ho nemohu vyslepičit, i když bych ráda, protože je to svým způsobem šokující a tím pádem skvělé. Takové to, kdy si přečtete tu stránku s odhalením a uděláte Néééééé nebo Cožéééé. Asi tak. Tak abych vás o to odhalení nepřipravila, zakončím recenzi shrnutím dojmů.

Kniha má krásnou obálku a příběh se mi líbil. Líbilo se mi, jak věrohodně autorka vylíčila vlastnosti i záměry jednotlivých osob a jak krásně vykreslila atmosféru nejen té doby a New Yorku jako místa, ale i společenské třídy, kam Tilly, její sestra Lucy a některé další osoby spadají. Do kontrastu autorka přidává několik dalších postav, které jsou z nižších vrstev, například přítele Tilly, prodavače novin Iana, který Tilly pomáhá s pátráním po vrahovi její sestry. Autorka rovněž krásně popisuje charakter jednotlivých postav a nechává ho prosakovat skrze jejich dialogy a chování.

Pokud máte rádi tajemné detektivky, historické romány a možnost nadpřirozena, tahle kniha je pro vás.

O knize

Opium a Absint napsala Lydia Kangová, má 384 stran (27 kapitol), pevné desky s krásným přebalem a vydalo ji nakladatelství Grada pod značkou Cosmopolis. Za knihu velice děkuji.

Zatím zde nejsou žádné komentáře k tomuto příspěvku.

Vložit komentář

Bára

Jmenuji se (a jestli jste četli název blogu tak pozor, přijde šok) Bára. Jsem narozená ve znamení ryb, což sedí perfektně. Miluji svoji rodinu, miluji umění v mnoha jeho podobách, miluji jídlo a miluji svůj život. Miluji a maluji, jak zpívá Neckář. A mám neutuchající touhu psát. Pokud v sobě najdete touhu číst, doufám, že pro vás bude tenhle blog zdrojem potěšení, zajímavostí a dobrých tipů.

Přihlášení do newsletteru

Připojte se do mého emailového seznamu a nenechte si ujít nejnovější články.

Sdílet na Pinterestu

Sdílej