0
Doporučené Recenze

Jak se mi líbili Knihomolové (knižní novinka od Emily Henryové)

Ahoj milí čtenáři a romantici, dnes tu mám něco pro vás.

Když objevíte autora, který vás dokáže pobavit a potěšit, jeho jméno si nejspíš zapamatujete. Já si takhle pamatuji Emily Henryovou. Pojďte si přečíst recenzi její knižní novinky s názvem Knihomolové.

Anotace (od nakladatelství)

Nora Stephensová je úspěšná a drsná (mladá a krásná) literární agentka, která žije prací a miluje svůj život v New Yorku. Nejspíš kvůli tomu se jí nedaří ve vztazích. Jediný důležitý člověk Nořina života je její sestra-dvojče Libby a její rodina. Nikoho jiného nemá. Když na pracovním obědě potká pohledného (a protivného) redaktora Charlieho Lastru, jejich osobnosti o sebe okamžitě křísnou. Jenže – Charlie sice má na všechno vtipnou, chytrou odpověď, ale je namyšlený, neustále nabručený a evidentně ji nesnáší. Navíc odmítl vydat rukopis Nořiny nejlepší autorky.

Jaké je Nořino překvapení, když o dva roky později na Charlieho narazí v zapadlém městečku v Severní Karolíně, kde se odehrává děj onoho odmítnutého rukopisu, z něhož se nakonec vyklubal bestseller. Nora tu je na měsíc na chatě se svou těhotnou sestrou – jedním z cílů jejich letního pobytu (aspoň pro Libby) je dát Nořin život do pořádku, najít jí konečně pořádného chlapa, utužit sesterský vztah a možná i odhalit veledůležitou novinku.

Jenže jak má Nora někoho najít, když tu neustále naráží na Charlieho, s kterým sdílí vášeň ke knihám, k New Yorku a zjevně i k mnoha dalším věcem… Když jejich hovory srší ostrovtipem a jejich setkání jiskří jen jen vzplanout. Že by Charlie přece jen nebyl pouze vedlejší postavou v jejím příběhu?
Romantická komedie, jedna z nejočekávanějších knih roku 2022, vítěz Goodreads Best Romance Award 2022, odkazující na to nejlepší z žánru od Jane Austenové až po Noru Ephronovou a humorem z malého města připomínající filmovou sérii Gilmorova děvčata, vychází v překladu Terezy Libichové.

Můj názor

Emily Henryová se nebojí zamyslet a přijít s něčím příjemně originálním. Jasně, opět to bude ona potká jeho, on potká ji, ale autorka si za hlavní hrdinku vybrala netypicky “tu druhou”. Tu, která neplánuje děti, chce šplhat po kariérním žebříčku a boty na podpatku nosí snad i do postele. Tu, které vždycky chlapi utečou za nějakou pekařkou / dcerou majitele kavárničky / květinářkou někam na venkov. Ona je za tu chladnou ženskou, které čtenáři z nějakého důvodu není líto, že ji chlap opustil. Autorka se do toho pěkně zakousla a představila čtenářům Noru. Elegantní, chytrou a sečtělou Noru, která je výbornou literární agentkou, která miluje práci a hledá vztah, jenže žádný jí nevydrží. Postava Nory se v průběhu knihy otevírá a čtenář ji poznává – odhaluje kořeny toho, proč je tak soustředěná na práci, co miluje na městském prostředí a proč působí chladně. Najednou budete přát Happy End i jí, tak jako já.

Mě osobně samozřejmě zaujala v knize Knihomolové originální volba postavy “kariéristky” za hlavní postavu příběhu, stejně jako jsem zbožňovala vtipné slovní přestřelky mezi ústřední romantickou dvojicí a hlavní hrdinkou a její sestrou. Byly chvíle, když jsem se smála nahlas, což považuji za jasný důkaz toho, že si mě kniha získává. Emily Henryová měla vtipné dialogy i ve své předchozí knize Alex, léto a já a zůstalo jí to. Dialogy jsou boží a já úplně toužím po tom, abych byla tak vtipná a pohotová jako její postavy. Knížka Knihomolové byla skvělá. Výborně se četla (kéž by byla ještě delší!), bavila mě od začátku do konce, a i když byl děj předvídatelný, stejně se mi líbil. Já vím, na obálce stojí ...a romantická zápletka, kterou nikdo nečekal... a já si nejsem jistá, jestli to nemá být ironie. Nečekaná ta zápletka prostě není, ale to u letní oddechovky tolik nevadí. U detektivky by mi to určitě vadilo víc! 😀

Takže to shrnu – knihu Knihomolové s velikou radostí upřímně doporučuji, a především všem romantickým duším.

O knize Knihomolové

Knihu Knihomolové napsala Emily Henryová a přeložila Tereza Libichová. Kniha má měkké barevné desky, 384 stran (37 kapitol, epilog, poděkování a průvodce čtenáře), vydalo ji nakladatelství Grada pod značkou Metafora, kterým tímto za výtisk moc děkuji.

Ještě závěrem

Možná se divíte, proč fotím tak salátové vydání knížky Knihomolové s vlhkými stránkami. Možná jste si všimli, že mám chlupaté ruce. A možná vás zarazí obrovská díra v okně auta hned vedle knihy – to všechno spolu totiž souvisí. Tedy, mé chlupaté ruce s tím moc nesouvisí, ale souvisí spolu proč je kniha v tomto stavu, stejně jako auto. Byli jsme zrovna v Itálii, kudy se přehnala silná bouře s kroupami o velikosti tenisového míčku. Zatímco jsme nějakým zázrakem přežili ve zdraví náš pobyt v malém stanu, naše auto to hodně schytalo. Bohužel se rozbila okna a namočilo se mnoho věcí – včetně některých mých milovaných knih. Nevěděli jsme, že budou padat kroupy, byli jsme jen informováni, že přijde bouřka. A ta bouřka byla šílená a kroupy způsobily i všem okolo mnoho škod. Na fotce jsou kroupy už z větší části rozpuštěné. Knihu tak mohu zrecenzovat především proto, že mi v době této události zbývalo asi jen pět stránek do konce, a ty jsem druhý den dočetla, zatímco jsme sušili mokré věci a domlouvali odvoz do Čech od pojišťovny. O tomto celém zážitku bude můj další článek, tak si nezapomeňte zadat odebírání newsletteru, ať vám nic neuteče. 🙂

Také by se vám mohlo líbit...

Žádné komentáře

    Přidat komentář

    Odebírejte newsletter a dostanete upozornění na každý nový článek 

    Přihlášení bylo úspěšné.

    Sdílet na Pinterestu