0
Doporučené Malování

Co je to Bullet Journal

Tento článek mám v plánu již nějakou chvíli, ale ještě že jsem počkala, protože se ukázalo, že to celé chápu vlastně špatně.

Bullet Journal (zkráceně Bujo) je v překladu odrážkový zápisník. Ale ve skutečnosti nejde ani tak o fyzický zápisník, jako o metodu samotnou. Za zakladatele této metody zápisu se považuje Ryder Carroll, který rovněž napsal o Bullet Journalu knihu. Cílem metody Bullet Journal je efektivita, produktivita a snadná možnost rekapitulace a vyvození závěrů.

Zatímco já pochopila Bullet journal spíš jako vylepšený to do list, kombinovaný s kalendáři a zápisníkem, tedy věc která má spíš plánovat, nedávné YouTube video od WheezyWaiter mi ukázalo, že to chápu tak trochu… špatně.

Ve zmíněném videu youtuber hovoří s Ryderem Carrollem, který vysvětluje, že tato metoda je určená spíš pro reálný čas a současný zápis než čas budoucí a plánování. Zapisujeme si zkráceně své myšlenky, zážitky, nápady, píšeme si co děláme a proč. Je to něco jako efektivnější deník, protože zápisy jsou výrazně zkrácené.

Tato metoda je skvělá pro lidi jako jsem já, pro lidi chaotické, kteří nemají moc trpělivosti. Vhodná je ovšem pro každého, protože si ji můžete přizpůsobit vlastním potřebám.

Tady je přímo video od zakladatele

Důležitá věc

O této metodě by se dalo dlouze psát i povídat, vždyť říkám, že samotný zakladatel této metody o tom napsal celou knihu. Ve finále má být váš Bullet Journal tím, čím potřebujete aby byl. To znamená, že nemusí být krásný a umělecky zdobený, nemusí obsahovat některé stránky, jako například “přehled návyků”, který může sledovat například jak pijete nebo cvičíte. Základním kamenem metody je asi daily log čili v překladu denní zápis, vše ostatní je nadstavba.

Základní myšlenka je, že si vedete zápisky a můžete si je zpětně zrekapitulovat a zjistit, co fungovalo a co ne. Díky tomu budete lépe postupovat za svými cíli a sny.

Jak to mám já

Můj zápisník obsahuje stránku věnovanou názvu měsíce a jednoduchému kalendáři pro daný měsíc. Nedělám žádný roční kalendář dopředu. Pro daný měsíc si pak vytvořím stránku s plánovanými událostmi (tréninky dcer, zápasy, konání loutkových představení, návštěvy lékařů, svátky, narozeniny a tak podobně). Pak si vytvořím “chlívečky” pro jednotlivé dny v měsíci, kam si zapisuji většinou právě to do listy, čili seznamy toho, co je potřeba udělat či zařídit. Pak, podle potřeby, vytvořím stránku, která se věnuje něčemu, co chci daný měsíc řešit ve větším měřítku. Mám například stránku Knihy na přečtení nebo Dovolená (seznam toho, co si chci sbalit na dovolenou a co je třeba zařídit). Tím to hasne. Když mám čas, ráda si zápisník dozdobím malůvkami, kresbičkami nebo nálepkami a vlastně mě tohle nimrání vážně baví.

Co pro Bullet Journal potřebujete

Zápisník

Já používám klasický A5 zápisník s tvrdými deskami a čistými bílými jemně tečkovanými papíry od značky Archer and Olive. Mám tyhle zápisníky ráda, ačkoli mají dvě mínus – jejich látkový potah desek se může snadno ušpinit (a těžko se pak čistí) a je docela drahý, na můj vkus. Mají ovšem i několik plusů, které u mě převážily mínusy, tak například gramáž papíru je 160 g/m2, takže mohu do zápisníku bez obav psát fixy a akvarely, aniž by se snadno propily na druhou stranu stránky. Mají záložkové šňůrky a gumičku pro pevné uzavření zápisníku. V látkovém potahu desek mají krásný zlatý motiv, v některých případech mají zlatě či stříbrně zdobené okraje stránek. Navíc zápisník přichází v krásné dárkové krabičce, takže je potěšení jej už jen rozbalit.

I když existují i digitální způsoby, jak si vést Bullet Journal, já jednoznačně doporučuji vést si ten papírový. Procvičíte si zanedbávaný rukopis a budete se lépe soustředit. Já tenhle způsob rozhodně preferuji, protože kdybych si udržovala digitální verzi, moje pozornost by se brzy přesměrovala jinam, například na sociální sítě a tak podobně. Takhle si vezmu zápisník a něco na psaní, udělám si čaj a v klidu si naplánuju den. Jak říkám, já stejně spíš plánuji a zápisky ala deník si v reálném čase zaznamenávám spíš výjimečně. Ale jak jsem říkala již dříve, váš bullet journal má být tím, čím vy potřebujete aby byl. Jde o osobní věc, která má sloužit jen vám a vašim potřebám. Proto bych ještě měla dodat, že zápisník si k tomu můžete vybrat zcela podle sebe, může mít linky nebo čisté stránky, může být super levný nebo dražší, vyberte si zkrátka takový, aby vám dobře sloužil, vyhovoval a dělal radost.

Něco na psaní

Já používám asi nejraději modré a černé gelové pero, pak také bílé gelové pero pro psaní na barevný podklad, fixy Archer and Olive, vzácně propisku či tužku a Linery Sakura Pigma Micron.

Zdobení

Nic si zdobit nemusíte, ale já občas ráda používám nálepky nebo washi pásky. S páskami teprve zjišťuji, co se dá všechno dělat, protože vím, že jsou u kreativců velmi oblíbené, ale teprve zjišťuji proč vlastně. Někdo navíc používá i hnědý kraftový papír. Použít můžete, co chcete, můžete si vlepit i fotky nebo výstřižky, je to jen na vás.

Inspirace, aneb moje milovaná výtvarné ztvárnění Bullet Journalu

I přesto, že váš zápisník nemusí být krásně zdobený a můj je spíš chaoticky zdobený různými čmáranicemi, moc se mi líbí sledovat videa, kde si výtvarně nadaní lidé své deníky zdobí.

Shayda Campbell

Torryn Marie

Plant Based Bride

A co vy?

Vedete si zápisník? Jak vypadá a co všechno si v něm zapisujete? Zdobíte si ho nějak?

Mějte se krásně!

 

Také by se vám mohlo líbit...

Žádné komentáře

    Přidat komentář

    Odebírejte newsletter a dostanete upozornění na každý nový článek 

    Přihlášení bylo úspěšné.

    Sdílet na Pinterestu